Mamuty to dla mnie świętowanie skakania

Mamuty to dla mnie świętowanie skakania

 

Gdy Adam MaÅ‚ysz stawaÅ‚ na podium w Sapporo po raz 89, on, uważany za jego nastÄ™pcÄ™, mocno przeziÄ™biony, ambitnie szlifowaÅ‚ formÄ™ w kraju, by dobrze skakać w Zakopanym. Kamil Stoch mówi o koncentracji, ciężkiej pracy, Adamie MaÅ‚yszu i… Å›wiÄ™cie skoków na mamutach. Marzy, by zagrali mu Mazurka DÄ…browskiego.

 

Rozmawia Michał Bondyra

 

Ten sezon jest dla Ciebie historyczny, jesteÅ›my na jego póÅ‚metku a już w Pucharze Åšwiata zgromadziÅ‚eÅ› najwiÄ™cej punktów z dotychczasowych startów.

– ZgodzÄ™ siÄ™. To niewÄ…tpliwie mój najlepszy sezon. Na pewno jednak nie mam zamiaru osiąść na laurach i powiedzieć: „okey, zrobiÅ‚em już wszystko na co mnie stać”. Jestem ambitny i wiem, że stać mnie na dużo lepsze skakanie i osiÄ…ganie dużo lepszych wyników. Jest jeszcze przede mnÄ… wiele pracy, ale i wiele konkursów, m.in. ten w Zakopanym, dlatego postaram siÄ™ by byÅ‚o dobrze.

 

Dobrze już było w zakończonym niedawno Turnieju 4 Skoczni, gdzie byłeś 15., choć pewnie wielu spodziewało się po Tobie więcej.

– To byÅ‚y dobre konkursy. Jasne, że chciaÅ‚bym zajmować dużo wyższe miejsca, ale to co mogÅ‚em zrobić to uważam, że skoczyÅ‚em. W dzieÅ„ zawodów w Bischofshofen dopadÅ‚o mnie dosyć mocne przeziÄ™bienie i zaczęła mnie Å‚apać choroba (która wykluczyÅ‚a Kamila z wyjazdu do Sapporo – przyp. red.)

 

Teraz mimo, że wciąż nie jesteś jeszcze w pełni zdrowy ostro trenujesz. Co przede wszystkim musisz poprawić, by było jeszcze lepiej?

– W ostatnich skokach brakowaÅ‚o mi trochÄ™ swobody w dziaÅ‚aniu. Gdy jÄ… odzyskam skoki bÄ™dÄ… luźne i pÅ‚ynne.

 

To sprawa automatyzmu, o którym czÄ™sto powtarza Adam MaÅ‚ysz?

– Tak, ale tylko w pewnym sensie, bo trudno o automatyzm, gdy nie skacze siÄ™ powtarzalnie. TakÄ… stabilność można osiÄ…gnąć tylko na treningach, gdzie oddaje siÄ™ po 6-7 skoków w sesji. Wtedy ta powtarzalność wyrabia siÄ™ sama. MyÅ›lÄ™, że jestem na dobrej drodze, by te skoki byÅ‚y coraz lepsze. Obecnie na zgrupowaniu wyglÄ…dajÄ… one naprawdÄ™ bardzo fajnie. Uważam, że już w Zakopanym bÄ™dzie dobrze.

 

A kiedy bÄ™dzie tak dobrze, jak w Letniej Grand Prix, w której po kilku konkursowych zwyciÄ™stwach klasyfikacjÄ™ zakoÅ„czyÅ‚eÅ› na drugiej lokacie. Czego potrzeba, byÅ› tak, jak latem, wygrywaÅ‚ też zimÄ…?

– Do koÅ„ca nie da siÄ™ wytÅ‚umaczyć czego potrzeba, by zwyciężać w Pucharze Åšwiata. Wiadomo, że trzeba w peÅ‚ni ustabilizować formÄ™, być pewnym siebie i wierzyć w to, co siÄ™ robi i wiedzieć jak osiÄ…gnąć wyniki, które siÄ™ zakÅ‚ada. Dużo z tych cech posiadam, ale niestety nie w każdym konkursie w peÅ‚ni potrafiÄ™ je wykorzystać. Ale caÅ‚y czas pracujÄ™ nad tym, by być zawodnikiem coraz bardziej kompletnym. Na pierwszych treningach robiÅ‚em już jakieÅ› bardzo drobne bÅ‚Ä™dy, na które ani trenerzy, ani ja nie zwróciliÅ›my uwagi. One później siÄ™ rozwinęły i potem trudno byÅ‚o je wyeliminować. Teraz ciężko pracujÄ™, by swoje skoki poprawić. Skupiam siÄ™ na tym co najważniejsze: na dobrych skokach.  

Na dwóch dobrych skokach skupia siÄ™ zawsze Adam MaÅ‚ysz. To jego dewiza. A twoja?

– WyznajÄ™ filozofiÄ™, że trzeba w 100 proc. skupić siÄ™ na swojej pracy, zadaniach w trakcie konkursu i przeÅ‚ożyć to co udaje siÄ™ bardzo dobrze na treningach na skoki podczas zawodów. Wtedy osiÄ…ga siÄ™ dobry wynik. Do tego dążę.

 

A do czego dążysz w tym sezonie?

– ChcÄ™ stawać siÄ™ coraz lepszym, by kiedyÅ› stanąć na najwyższym stopniu podium, Å›piewać Mazurka DÄ…browskiego i powiedzieć sobie: „daÅ‚em z siebie wszystko, jestem speÅ‚niony w tym co robiÄ™”. To nie jest cel tylko na ten sezon, ale w ogóle ogólno sportowy.

 

A cel prywatny?

– Prywatnie chciaÅ‚bym mieć takie spokojne, poukÅ‚adane życie.

 

Mówi siÄ™ o Tobie jako o nastÄ™pcy Adama MaÅ‚ysza. Jak reagujesz na takie porównania?

– Bardzo mi schlebia, gdy ktoÅ› mówi, że mogÄ™ być nastÄ™pcÄ… takiego mistrza, jednego z najlepszych sportowców Å›wiata, tak wielkiego nie tylko sportowca, ale i czÅ‚owieka jakim jest Adam MaÅ‚ysz. Wiem jednak jak wiele mi do niego brakuje i jak wiele ciężkiej pracy jeszcze przede mnÄ… by zbliżyć siÄ™ do tego co Adam już osiÄ…gnÄ…Å‚. On przecież jest zawodnikiem speÅ‚nionym, wygraÅ‚ praktycznie wszystko co jest możliwe. Nie wiem czy mnie siÄ™ to uda. Nie skupiam siÄ™ jednak na gonieniu wyników Adama, na tym by być taki jak on. Każdy jest inny, każdy ma wÅ‚asnÄ… drogÄ™ rozwoju.

 

A on Tobie podpowiada, radzi?

– Jeżeli jest jakiÅ› problem, to nie tylko Adam, ale i każdy z pozostaÅ‚ej siódemki kadrowiczów może coÅ› podpowiedzieć. Adam jest z nas najbardziej doÅ›wiadczony, utytuÅ‚owany i ma najszerszÄ… wiedzÄ™, jednak to co sprawdza siÄ™ u niego, nie musi siÄ™ sprawdzać w moim przypadku.

 

A kto jest Twoim idolem? Masz kogoÅ› na kim siÄ™ wzorujesz?

– Nie mam jednego idola. Staram siÄ™ patrzeć na tych najlepszych zawodników i czerpać pozytywne aspekty z ich pracy, te które mogÄ… mi siÄ™ przydać. Później próbujÄ™ je wcielać w życie. To jest sport indywidualny, wiÄ™c każdy musi sam dopracować siÄ™ metod treningowych, które potem przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na dobre skoki.

 

W skokach czyli dyscyplinie, którÄ… uprawiasz czÄ™sto karty rozdaje wiatr. Wprowadzony do zawodów system ma być bardziej sprawiedliwy. Jak oceniasz te nowe zasady rywalizacji, bo dla przeciÄ™tnego kibica sÄ… one dość niejasne…

– Uważam, że ten system jest dobry, ale wymaga dopracowania, bo nie zawsze bywa sprawiedliwy. Każda skocznia jest przecież inna, wiÄ™c nie wszÄ™dzie on siÄ™ sprawdza. Czasami wiÄ™c nowy system bywa krzywdzÄ…cy dla niektórych zawodników. Uważam jednak, że gdy siÄ™ go dopracuje, bÄ™dzie siÄ™ sprawdzaÅ‚. Kibice to zrozumiejÄ…. Oni oczekujÄ… dÅ‚ugich skoków i to czy jak ktoÅ› poleci daleko bÄ™dzie pierwszy czy drugi nie bÄ™dzie już tak ważne.

 

Ty też lubisz dalekie skoki, choćby takie jak na mamucie w Planicy?

– MyÅ›lÄ™, że to byÅ‚o pytanie retoryczne (Å›miech).

 

Uda ci siÄ™ polecieć dalej niż na 222 metr (rekord Kamila – przyp. red.)?

– Bardzo bym chciaÅ‚ skakać jak najdalej. Po to przecież trenujÄ™. Gdybym nie wierzyÅ‚ w to, że bÄ™dÄ™ skakaÅ‚ jeszcze dalej i wygrywaÅ‚ to dawno skoÅ„czyÅ‚bym z tym sportem. Na przeÅ‚omie kilkunastu lat skoki siÄ™ bardzo zmieniÅ‚y, buduje siÄ™ coraz wiÄ™ksze obiekty, coraz wiÄ™cej jest też zawodów na mamutach. Skoki wiÄ™c bÄ™dÄ… też coraz dÅ‚uższe. Same loty przynoszÄ… mi bardzo wiele satysfakcji i radoÅ›ci – to jest takie Å›wiÄ™towanie naszego sportu. Każdy kto kiedyÅ› skoczyÅ‚ ponad 200 metrów doskonale wie o czym mówiÄ™.

 

Na koniec czego Ci życzyć w tym sezonie?

– TrochÄ™ szczęścia nie zaszkodzi…

 

Tego, obok zdrowia, Ci życzę.

Michał Bondyra

"Króluj nam Chryste"

 

Wydawnictwo:

Dekalog w życiu sportowca

Dekalog w życiu sportowca

Rozważanie na kwiecień

Przykazanie miłości nie jest nakazem, ale zaproszeniem

Jeśli miłość Boga zapuściła w człowieku głębokie korzenie, to jest on w stanie kochać nawet tych, którzy na to nie zasługują, tak jak to właśnie czyni Bóg względem nas..Ojciec i matka nie kochają swoich dzieci tylko wtedy, gdy na to zasługują: kochają je zawsze, chociaż oczywiście dają im do zrozumienia, kiedy popełniają błędy. Uczymy się od Boga, aby zawsze chcieć tylko i jedynie dobra a nigdy zła. Uczymy się patrzeć na drugiego nie tylko naszymi oczyma, ale także spojrzeniem Boga, które jest spojrzeniem Jezusa Chrystusa. Jest to spojrzenie, który pochodzi z serca i nie zatrzymuje się na tym co powierzchowne, przechodzi ponad pozorami i udaje się jemu pojąć najgłębsze pragnienia drugiego: by być wysłuchanym, by bezinteresownie zwrócić na niego uwagę, jednym słowem: by być kochanym.
czytaj więcej

Modlitwa Sportowca

Boże, Ty wiesz, że nie żyję sam na świecie. Drugi człowiek to wielki dar. Dlatego dziękuję za ludzi, których stawiasz na mojej drodze. Dziękuję za moją drużynę, za trenerów, działaczy, za tych, którzy dbają o nasze zdrowie i wszystkich, którzy pracują dla dobra drużyny.
czytaj więcej

Goście

Bardzo się cieszę, że taka strona powstała. Jestem z wami i po waszej stronie.
czytaj wiecej