21 Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków 2018 w Wiśle na Stożku

21 Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków 2018 w Wiśle na Stożku

W sobotę 20 stycznia na stoku Stożka w Wiśle Łabajowie zostały rozegrane XXI Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w narciarstwie alpejskim

XXI Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim rozegrane w sobotę na stoku Stożka w Wiśle Łabajowie to zawody z bogatą tradycją. Skupiają kapłanów głównie z archidiecezji katowickiej, ale także diecezji bielsko-żywieckiej oraz gościnnie innych stron Polski.

W tym roku zawody zgromadziły na starcie 10 księży i 3 kleryków. Wielu kapłanów zatrzymały obowiązki duszpasterskie m.in. kolęda.

- Celem tych zawodów jest pokazanie, że księża też uprawiają sport, że to nie tylko siedzenie w konfesjonale. Kościół musi też wychodzić do ludzi. I w ten sposób staramy się pokazać, że to możliwe, także na nartach. Chcemy pokazać otwartość Kościoła na ludzi i dzisiejsze czasy – tłumaczył ks. Szymon Kos z parafii św. Jadwigi w Chorzowie, współorganizator zawodów.

Na Stożku w tym roku można było zobaczyć stałego bywalca mistrzostw, a zarazem najstarszego ich uczestnika – 76 letniego ks. Władysława Nowobilskiego, ks. Józefa Walusiaka z parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach czy ks. Damiana Copka, duszpasterza akademickiego z parafii katedralnej w Katowicach.

Właśnie ks. Copek wygrał rywalizację w kategorii wiekowej 36-45 lat. Drugie miejsce zajął ks. Łukasz Skiba z parafii św. Bartłomieja Apostoła z Bierunia Starego, a trzeci był ks. Mirosław Lenart z Krakowa.

Kategorię wiekową 46-55 lat wygrał o. Cyrus Kucharski, franciszkanin. Natomiast w kategorii wiekowej 55-65 lat najlepszy okazał się o. Dobrosław Mężyk, franciszkanin. Drugi był ks. Krzysztof Sontag z parafii Matki Bożej Różańcowej w Lędzinach, a trzeci ks. Józef Walusiak.

Wśród kleryków najlepszy okazał się Jakub Gojny z rybnickiej parafii św. Teresy od Dziesiątka Jezus. Drugi był Kamil Pyta z parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach, a trzeci był Dawid Gawenda z parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

Mottem tegorocznej rywalizacji były słowa Jana Pawła II: „Kościół postrzega sport jako potężny element moralnego i społecznego wychowania”

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka sportowców na Jasną Górę

XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka sportowców na Jasną Górę odbędzie się 9 czerwca 2018 roku.
czytaj więcej

Mistrzostwa Polski księży i klerykow MTB

Mistrzostwa Polski księży i kleryków MTB odbędą się w Henrykowie (archidiecezja wrocławska) dnia 23 czerwca 2018 roku. Start o godz. 11.00 z placu przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej. Zapisy na stronie:PRO-RUN.PL
czytaj więcej

Rozważanie na maj

,Usłysz Bożej Matki głos, która wzywa ciągle nas, chce u Syna znów wyprosić cud przemiany serc\"

Mały Beniamin usiadł przy biurku, aby napisać list do Pana Boga z prośbą o małą siostrzyczkę. Zaczął tymi skowami: ,,Kochany Panie Boże, zawsze byłem dobrym chłopcem..."W połowie zdania zatrzymał się i pomyślał: Zapewne Bóg w to nie uwierzy. Podarł kartkę i wrzucił do kosza i ponownie zaczął pisać:,, Kochany Panie Boże, najczęściej byłem dobrym chłopcem...". I znowu się zatrzymał, myśląc: z pewnością to Pana Boga nie wzruszy. Kolejna kartka powędrowała do kosza. Strapiony Beniamin poszedł do łazienki, wziąl duży ręcznik i rozłożył go w pokoju na tapczanie. Po czym sięgnąl po figurkę Matki Bożej, która zajmowała w pokoju honorowe miejsce. Położył ją na tapczanie,owinąl delikatnie ręcznikiem i obwiązał sznurkiem. Następnie położył figurkę Matki Bożej na biurku i zaczął kolejny list: ,,Kochany Panie Boże, jeśli chcesz ujrzeć swoją Matkę...". I tu wyłuszczył cały swój problem, będąc święcie przekonany, że Pan Bóg zastraszony utratą Matki, z pewnością go wysłucha.
czytaj więcej

Goście

Za posrednictwem tej strony, z dalekiego Chile, w kontekscie noworocznym, chce podziekowac wszystkim polskim sportowcom ...
czytaj wiecej