Mamuty to dla mnie świętowanie skakania

Mamuty to dla mnie świętowanie skakania

 

Gdy Adam MaÅ‚ysz stawaÅ‚ na podium w Sapporo po raz 89, on, uważany za jego nastÄ™pcÄ™, mocno przeziÄ™biony, ambitnie szlifowaÅ‚ formÄ™ w kraju, by dobrze skakać w Zakopanym. Kamil Stoch mówi o koncentracji, ciężkiej pracy, Adamie MaÅ‚yszu i… Å›wiÄ™cie skoków na mamutach. Marzy, by zagrali mu Mazurka DÄ…browskiego.

 

Rozmawia Michał Bondyra

 

Ten sezon jest dla Ciebie historyczny, jesteÅ›my na jego póÅ‚metku a już w Pucharze Åšwiata zgromadziÅ‚eÅ› najwiÄ™cej punktów z dotychczasowych startów.

– ZgodzÄ™ siÄ™. To niewÄ…tpliwie mój najlepszy sezon. Na pewno jednak nie mam zamiaru osiąść na laurach i powiedzieć: „okey, zrobiÅ‚em już wszystko na co mnie stać”. Jestem ambitny i wiem, że stać mnie na dużo lepsze skakanie i osiÄ…ganie dużo lepszych wyników. Jest jeszcze przede mnÄ… wiele pracy, ale i wiele konkursów, m.in. ten w Zakopanym, dlatego postaram siÄ™ by byÅ‚o dobrze.

 

Dobrze już było w zakończonym niedawno Turnieju 4 Skoczni, gdzie byłeś 15., choć pewnie wielu spodziewało się po Tobie więcej.

– To byÅ‚y dobre konkursy. Jasne, że chciaÅ‚bym zajmować dużo wyższe miejsca, ale to co mogÅ‚em zrobić to uważam, że skoczyÅ‚em. W dzieÅ„ zawodów w Bischofshofen dopadÅ‚o mnie dosyć mocne przeziÄ™bienie i zaczęła mnie Å‚apać choroba (która wykluczyÅ‚a Kamila z wyjazdu do Sapporo – przyp. red.)

 

Teraz mimo, że wciąż nie jesteś jeszcze w pełni zdrowy ostro trenujesz. Co przede wszystkim musisz poprawić, by było jeszcze lepiej?

– W ostatnich skokach brakowaÅ‚o mi trochÄ™ swobody w dziaÅ‚aniu. Gdy jÄ… odzyskam skoki bÄ™dÄ… luźne i pÅ‚ynne.

 

To sprawa automatyzmu, o którym czÄ™sto powtarza Adam MaÅ‚ysz?

– Tak, ale tylko w pewnym sensie, bo trudno o automatyzm, gdy nie skacze siÄ™ powtarzalnie. TakÄ… stabilność można osiÄ…gnąć tylko na treningach, gdzie oddaje siÄ™ po 6-7 skoków w sesji. Wtedy ta powtarzalność wyrabia siÄ™ sama. MyÅ›lÄ™, że jestem na dobrej drodze, by te skoki byÅ‚y coraz lepsze. Obecnie na zgrupowaniu wyglÄ…dajÄ… one naprawdÄ™ bardzo fajnie. Uważam, że już w Zakopanym bÄ™dzie dobrze.

 

A kiedy bÄ™dzie tak dobrze, jak w Letniej Grand Prix, w której po kilku konkursowych zwyciÄ™stwach klasyfikacjÄ™ zakoÅ„czyÅ‚eÅ› na drugiej lokacie. Czego potrzeba, byÅ› tak, jak latem, wygrywaÅ‚ też zimÄ…?

– Do koÅ„ca nie da siÄ™ wytÅ‚umaczyć czego potrzeba, by zwyciężać w Pucharze Åšwiata. Wiadomo, że trzeba w peÅ‚ni ustabilizować formÄ™, być pewnym siebie i wierzyć w to, co siÄ™ robi i wiedzieć jak osiÄ…gnąć wyniki, które siÄ™ zakÅ‚ada. Dużo z tych cech posiadam, ale niestety nie w każdym konkursie w peÅ‚ni potrafiÄ™ je wykorzystać. Ale caÅ‚y czas pracujÄ™ nad tym, by być zawodnikiem coraz bardziej kompletnym. Na pierwszych treningach robiÅ‚em już jakieÅ› bardzo drobne bÅ‚Ä™dy, na które ani trenerzy, ani ja nie zwróciliÅ›my uwagi. One później siÄ™ rozwinęły i potem trudno byÅ‚o je wyeliminować. Teraz ciężko pracujÄ™, by swoje skoki poprawić. Skupiam siÄ™ na tym co najważniejsze: na dobrych skokach.  

Na dwóch dobrych skokach skupia siÄ™ zawsze Adam MaÅ‚ysz. To jego dewiza. A twoja?

– WyznajÄ™ filozofiÄ™, że trzeba w 100 proc. skupić siÄ™ na swojej pracy, zadaniach w trakcie konkursu i przeÅ‚ożyć to co udaje siÄ™ bardzo dobrze na treningach na skoki podczas zawodów. Wtedy osiÄ…ga siÄ™ dobry wynik. Do tego dążę.

 

A do czego dążysz w tym sezonie?

– ChcÄ™ stawać siÄ™ coraz lepszym, by kiedyÅ› stanąć na najwyższym stopniu podium, Å›piewać Mazurka DÄ…browskiego i powiedzieć sobie: „daÅ‚em z siebie wszystko, jestem speÅ‚niony w tym co robiÄ™”. To nie jest cel tylko na ten sezon, ale w ogóle ogólno sportowy.

 

A cel prywatny?

– Prywatnie chciaÅ‚bym mieć takie spokojne, poukÅ‚adane życie.

 

Mówi siÄ™ o Tobie jako o nastÄ™pcy Adama MaÅ‚ysza. Jak reagujesz na takie porównania?

– Bardzo mi schlebia, gdy ktoÅ› mówi, że mogÄ™ być nastÄ™pcÄ… takiego mistrza, jednego z najlepszych sportowców Å›wiata, tak wielkiego nie tylko sportowca, ale i czÅ‚owieka jakim jest Adam MaÅ‚ysz. Wiem jednak jak wiele mi do niego brakuje i jak wiele ciężkiej pracy jeszcze przede mnÄ… by zbliżyć siÄ™ do tego co Adam już osiÄ…gnÄ…Å‚. On przecież jest zawodnikiem speÅ‚nionym, wygraÅ‚ praktycznie wszystko co jest możliwe. Nie wiem czy mnie siÄ™ to uda. Nie skupiam siÄ™ jednak na gonieniu wyników Adama, na tym by być taki jak on. Każdy jest inny, każdy ma wÅ‚asnÄ… drogÄ™ rozwoju.

 

A on Tobie podpowiada, radzi?

– Jeżeli jest jakiÅ› problem, to nie tylko Adam, ale i każdy z pozostaÅ‚ej siódemki kadrowiczów może coÅ› podpowiedzieć. Adam jest z nas najbardziej doÅ›wiadczony, utytuÅ‚owany i ma najszerszÄ… wiedzÄ™, jednak to co sprawdza siÄ™ u niego, nie musi siÄ™ sprawdzać w moim przypadku.

 

A kto jest Twoim idolem? Masz kogoÅ› na kim siÄ™ wzorujesz?

– Nie mam jednego idola. Staram siÄ™ patrzeć na tych najlepszych zawodników i czerpać pozytywne aspekty z ich pracy, te które mogÄ… mi siÄ™ przydać. Później próbujÄ™ je wcielać w życie. To jest sport indywidualny, wiÄ™c każdy musi sam dopracować siÄ™ metod treningowych, które potem przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na dobre skoki.

 

W skokach czyli dyscyplinie, którÄ… uprawiasz czÄ™sto karty rozdaje wiatr. Wprowadzony do zawodów system ma być bardziej sprawiedliwy. Jak oceniasz te nowe zasady rywalizacji, bo dla przeciÄ™tnego kibica sÄ… one dość niejasne…

– Uważam, że ten system jest dobry, ale wymaga dopracowania, bo nie zawsze bywa sprawiedliwy. Każda skocznia jest przecież inna, wiÄ™c nie wszÄ™dzie on siÄ™ sprawdza. Czasami wiÄ™c nowy system bywa krzywdzÄ…cy dla niektórych zawodników. Uważam jednak, że gdy siÄ™ go dopracuje, bÄ™dzie siÄ™ sprawdzaÅ‚. Kibice to zrozumiejÄ…. Oni oczekujÄ… dÅ‚ugich skoków i to czy jak ktoÅ› poleci daleko bÄ™dzie pierwszy czy drugi nie bÄ™dzie już tak ważne.

 

Ty też lubisz dalekie skoki, choćby takie jak na mamucie w Planicy?

– MyÅ›lÄ™, że to byÅ‚o pytanie retoryczne (Å›miech).

 

Uda ci siÄ™ polecieć dalej niż na 222 metr (rekord Kamila – przyp. red.)?

– Bardzo bym chciaÅ‚ skakać jak najdalej. Po to przecież trenujÄ™. Gdybym nie wierzyÅ‚ w to, że bÄ™dÄ™ skakaÅ‚ jeszcze dalej i wygrywaÅ‚ to dawno skoÅ„czyÅ‚bym z tym sportem. Na przeÅ‚omie kilkunastu lat skoki siÄ™ bardzo zmieniÅ‚y, buduje siÄ™ coraz wiÄ™ksze obiekty, coraz wiÄ™cej jest też zawodów na mamutach. Skoki wiÄ™c bÄ™dÄ… też coraz dÅ‚uższe. Same loty przynoszÄ… mi bardzo wiele satysfakcji i radoÅ›ci – to jest takie Å›wiÄ™towanie naszego sportu. Każdy kto kiedyÅ› skoczyÅ‚ ponad 200 metrów doskonale wie o czym mówiÄ™.

 

Na koniec czego Ci życzyć w tym sezonie?

– TrochÄ™ szczęścia nie zaszkodzi…

 

Tego, obok zdrowia, Ci życzę.

Michał Bondyra

"Króluj nam Chryste"

 

Wydawnictwo:

Leksykon Olimpijczyków Polskich 1924-2006

Leksykon Olimpijczyków Polskich 1924-2006

Rozważanie na wrzesień

Wielka siła modlitwy

To spotkanie przywodzi mi na myśl podobne spotkania z przeszłości, które były bardzo piękne i głęboko wpisały mi się w pamięć. Przyglądanie się temu życiu, wypełnionemu miłością do Pana, temu życiu Maryi — którą całkowicie pochłania słuchanie Pana, czyli słuchanie słowa Bożego, skierowanego przez Boga do dzisiejszej ludzkości — jest dla mnie zawsze źródłem wielkiego natchnienia, wielkiego pokrzepienia.
czytaj więcej

Modlitwa Sportowca

Panie Boże, dziś znowu znalazłem się na ławce rezerwowych. Jest mi smutno, choć wiem, że w drużynie każdy ma swe miejsce i potrzebni są też rezerwowi. Panie, proszę Cię o wiarę w swe umiejętności i o pokorę, bym umiał czekać na swój czas, pamiętając, że w życiu wzrasta się stopniowo. Pomóż mi budować w drużynie prawdziwą wspólnotę, radować się wspólnie z każdego sukcesu, a dzielić gorycz porażki. Strzeż mnie od zazdrości i wspieraj w dążeniu do znalezienia właściwego miejsca w drużynie i w życiu.
czytaj więcej

Goście

Szczęść Boże! Wyrażam swoją radość z powstania strony. Zapraszam też na www.sportowcy.czest.pl - stronę ...
czytaj wiecej