W 100-lecie urodzin Jana Pawła II w Centrum Olimpijskim

W 100-lecie urodzin Jana Pawła II w Centrum Olimpijskim

W Centrum Olimpijskim w Warszawie odsłonięta została tablica upamiętniająca setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski, Danuta Dmowska – Andrzejuk – Minister Sportu, ks. bp Marian Florczyk (delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców, Ireneusz Raś – Przewodniczący Sejmowej Komisji Sportu i Turystyki, ks. Edward Pleń sdb (krajowy duszpasterz sportowców), sponsorzy Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, Mistrzowie i Medaliści Olimpijscy oraz Przyjaciele i Członkowie Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

 

"KAŻDY RODZAJ SPORTUNIESIE Z SOBĄ BOGATY SKARBIEC WARTOŚCI, KTÓRE ZAWSZE TRZEBA SOBIE JE UŚWIADAMIAĆ, ABY MÓC JE UWIERZYWISTNIAĆ"

Elbląg, 6 czerwca 1999r. św. Jan Paweł II

 

 

- Spotykamy się w dniu szczególnym – w 100 lecie urodzin Jana Pawła II i w 15 rocznicę nadania Jego imienia Centrum Olimpijskiemu. 12 kwietnia 2005 roku – 10 dni po śmierci Papieża – Zarząd PKOl jednogłośnie podjął decyzję, że Jan Paweł II będzie Patronem naszego Centrum. Następnie 18 maja 2005 roku - w obecności ówczesnego Prymasa Polski Księdza Kardynała Józefa Glempa, sportowców i Polskiej Rodziny Olimpijskiej - decyzja Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego stała się faktem. Spotykamy się zatem dokładnie w tym samym dniu, znów we wspaniałym – choć nieco mniejszym z uwagi na obecną sytuację - gronie Przyjaciół Ruchu Olimpijskiego i Polskiego Sportu – powiedział Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego otwierając uroczystość w Centrum Olimpijskim.

Jan Paweł II nie bez powodu jest Patronem Centrum Olimpijskiego. Sport był niezwykle ważny w Jego życiu. Uprawiał kajakarstwo i narciarstwo – nie tylko w młodości, ale także wtedy gdy był już Biskupem Rzymu. Zawsze pamiętał też o sportowcach i powtarzał, że otacza ich ogromnym szacunkiem. Podczas Pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku – dokładnie 6 czerwca w Elblągu – Papież Jan Paweł II pozdrowił sportowców i wszystkich ludzi związanych ze sportem i skierował do nich następujące słowa:

„Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, który zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistniać.”

I właśnie te słowa znalazły się na pamiątkowej tablicy odsłoniętej w Centrum Olimpijskim.

- Jan Paweł II jako człowiek był dla sportowców i sportu niezwykle życzliwy, widział w nim wartość, która procentuje w codziennym życiu. A najlepszym dowodem kim dla Was jest i był jest jego Patronat i Jego imię nadane Centrum Olimpijskiemu – podkreślił Ksiądz Kardynał Kaźmierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski.

- Jan Paweł II nie tylko uprawiał sport, ale też bardzo się nim interesował. Zawsze kibicował polskim sportowcom i wspierał ich duchowo. W dniu kiedy został Papieżem Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i spotkania z himalaistką Jan Paweł II powiedział: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko” – przypomniała Minister Sportu Danuta Dmowska – Andrzejuk.
Z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało okolicznościową wystawę papieskich pamiątek związanych ze sportem. Od 2016 roku w Muzeum znajduje się kajak, na którym Karol Wojtyła pływał po polskich jeziorach podczas swoich wypraw ze studentami.

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Rozważanie na kwiecień

Przykazanie miłości nie jest nakazem, ale zaproszeniem

Jeśli miłość Boga zapuściła w człowieku głębokie korzenie, to jest on w stanie kochać nawet tych, którzy na to nie zasługują, tak jak to właśnie czyni Bóg względem nas..Ojciec i matka nie kochają swoich dzieci tylko wtedy, gdy na to zasługują: kochają je zawsze, chociaż oczywiście dają im do zrozumienia, kiedy popełniają błędy. Uczymy się od Boga, aby zawsze chcieć tylko i jedynie dobra a nigdy zła. Uczymy się patrzeć na drugiego nie tylko naszymi oczyma, ale także spojrzeniem Boga, które jest spojrzeniem Jezusa Chrystusa. Jest to spojrzenie, który pochodzi z serca i nie zatrzymuje się na tym co powierzchowne, przechodzi ponad pozorami i udaje się jemu pojąć najgłębsze pragnienia drugiego: by być wysłuchanym, by bezinteresownie zwrócić na niego uwagę, jednym słowem: by być kochanym.
czytaj więcej

Goście

Przekazuję najserdeczniejsze życzenia dla Krajowego Duszpasterstwa Sportowców oraz dla Duszpasterza księdza ...
czytaj wiecej