„50+” I Archidiecezjalny (Ogólnopolski) Turniej Piłki Nożnej dla Oldbojów

„50+”
I Archidiecezjalny (Ogólnopolski) Turniej Piłki Nożnej dla Oldbojów

Cel Turnieju:
- permanentna troska o zdrowie i kondycję  w każdym wieku (ruch zamiast leków),
- dobre wykorzystanie wolnego czasu (całoroczne treningi, aby móc rozgrywać mecze),
- integracja społeczna,
- sportowa rywalizacja i dbanie o piłkarskie umiejętności,
- zagospodarowanie sportowej emerytury byłych piłkarzy,
- ożywienie więzi parafialnych i międzypokoleniowych,
- promocja sportu jako antidotum na apatię.

Organizacja Turnieju:

A/ Turniej rozgrywany jest na trzech (pięciu) szczeblach:
1. Dekanatów - w kwietniu.
2. Okręgów (kilka dekanatów zależnie od wielkości diecezji) - w maju.
3. Diecezji – w czerwcu
4. Regionów (rotacyjnie w poszczególnych diecezjach po konsultacjach Diecezjalnych Duszpasterzy Sportowców /DDS/ danego Regionu) - we wrześniu:
I Region – Diecezje: szczecińsko-kamieńska, koszalińsko-kołobrzeska, zielonogórsko-gorzowska, poznańska, kaliska.
II Region – Diecezje: legnicka, wrocławska, świdnicka, opolska, gliwicka, katowicka.
III Region – Diecezje: pelplińska, gdańska, toruńska, bydgoska, gnieźnieńska, włocławska.
IV Region – Diecezje: elbląska, warmińska, ełcka, białostocka, łomżyńska, drohiczyńska.
V Region – Diecezje: płocka, warszawska, warszawska – praska, łowicka, łódzka.
VI Region - Diecezje: opolska, gliwicka, katowicka, sosnowiecka, częstochowska, radomska.
VII Region- Diecezje: bielsko – żywiecka, krakowska, tarnowska, kielecka, ordynariat polowy.
VIII Region - Diecezje: siedlecka, sandomierska, lubelska, zamojsko – lubaczowska, rzeszowska, przemyska.
5. Finał z udziałem 8. drużyn (w miejscu Polski wyznaczonym przez Krajowego Duszpasterza Sportowców) - w październiku.

B/ W dekanatach o przeprowadzenie rozgrywek proszeni są księża wyznaczeni przez dziekana lub DDS. W  okręgach księża wybrani przez DDS, finał  DDS w jakimś miejscu diecezji. Organizatorzy Turnieju na dwóch pierwszych etapach proszeni są o niezwłoczne przekazanie (do dwóch dni po zawodach)  drogą e-mailową informacji nt przeprowadzonych rozgrywek (tj. ilość drużyn i wynik /zwycięzca rywalizacji) DDS. DDS w/w informacje prześle do organizatora rozgrywek na szczeblu wyższym. W Regionach (rotacyjnie) DDS. Finał odbywać się będzie w różnych miejscach Polski, a organizatorem byłby DDS danej diecezji „wespół” z Krajowym Duszpasterzem Sportowców.

C/ Koszty Turnieju częściowo (dojazdy) pokrywane byłyby przez uczestników. O środki na posiłek, sędziów, opiekę medyczną, opiekę techniczną, wynajem obiektu, puchary, nagrody i inne można starać się z Ministerstwa Sportu lub Zdrowia oraz jednostek samorządowych. Warto poszukać również sponsorów.

D/ Każde rozgrywki poprzedzone byłyby Eucharystią z kazaniem. Dobrze byłoby zaprosić na finały diecezjalne i rozgrywki regionalne biskupów danych diecezji, a finałowi ogólnopolskiemu przewodziłby ks. bp Marian Florczyk. Może warto także zadbać o honorowy i medialny patronat całego Turnieju oraz poszczególnych szczebli.

E/ Można jednocześnie zorganizować imprezę towarzyszącą dla rodzin, dzieci np. piknik lub zlot zabytkowych pojazdów (rowery, motocykle, samochody itp.). Dobrą okazją są jakieś wydarzenia w danej miejscowości np. jubileusze, a Turniej byłby uzupełnieniem czy dodatkiem.


Regulamin Turnieju:

  1. W turnieju obowiązują przepisy ogólne FIFA uzupełnione przez niniejszy regulamin.
  2. Zespoły składają się maksymalnie z 18. zawodników (bramkarz + 10 grających + 7. rezerwowych).
  3. W turnieju biorą udział tylko zawodnicy, którzy przekroczyli 50. rok życia zamieszczeni na wspólnej liście (imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania), podpisanej przez kierownika drużyny.
  4. Zespoły są reprezentacjami parafii lub klubów piłkarskich.
  5. Drużyny posiadają własne, w miarę jednolite stroje.
  6. Zależnie od możliwości czasowych i boiskowych turniej na danym szczeblu może być rozegrany systemem pucharowym lub w grupach. Losowanie grup, par i drogi do finału powinno mieć miejsce bezpośrednio przed rozgrywkami. Należy zadbać o to, aby łączny czas gry żadnego zespołu w danym dniu nie przekroczył 120. minut.
  7. Do następnego szczebla awansuje tylko jedna drużyna – zwycięzca.
  8. Mecze trwają po 30 minut (2 x 15 minut). Organizator może (np. przy dużej ilości drużyn i systemie „każdy z każdym”) skrócić czas meczu do 20. minut (2 x 10 min.). W przypadku remisu (przy systemie pucharowym) wykonywane są rzuty karne (nie ma dogrywek).
  9. Organizator powinien zatroszczyć się o odpowiednią opiekę medyczną i sędziowską podczas Turnieju.  Powinny być osoby mające do tego uprawnienia.
  10. W przypadku gry nieuprawnionego zawodnika (np. jeśli jest młodszy wiekiem lub grał w tej edycji turnieju na niższym szczeblu w innej drużynie) cały zespół zostaje zdyskwalifikowany z turnieju i pozbawiony jakichkolwiek nagród i awansu.
  11. Za wulgarne słowa zawodnik otrzymuje żółtą kartkę i związaną z nim karę 3.min. Druga żółta kartka oznacza czerwoną połączoną z wykluczeniem z meczu. W przypadku szczególnie brutalnych zachowań i zagrań sędzia może od razu ukarać czerwoną kartką i usunąć nie tylko z boiska w danym meczu lecz także z całego turnieju na danym szczeblu.
  12. Zmiany zawodników dokonywane są zgodnie z przepisami FIFA (nie ma zmian hokejowych).
  13. Na danym szczeblu jest do zdobycia także puchar fair - play. Zdobywa go drużyna, która przyjmuje najbardziej kulturalną postawę na boisku i poza nim. O przyznaniu pucharu decyduje jury złożone z przynajmniej trzech kierowników drużyn lub innego wcześniej wybranego gremium. Można ufundować również nagrody dla najlepszego zawodnika i króla strzelców.

 

Ps.
Oprócz oficjalnych i w/w celów (dla możliwości składania wniosków i pozyskania środków z zewnątrz) Turniej ma być duszpasterską okazją do spotkania uczestników i ich rodzin z Chrystusem po pandemicznych zawirowaniach. Za sprawą zorganizowania go przez DDS (oraz kapłanów z nimi współpracujących) można nawiązywać dobre więzi w kierunku budowania i odbudowywania przyjaznych, dobrych więzi na płaszczyźnie wiary i sportu. Jest to także szansa na powrót wielu osób do Eucharystii. Być może jest jeden ze sposobów na budowanie „męskiego” Kościoła, co wydaje się być właściwym wyzwaniem obecnego czasu (nie tylko „męski różaniec”). Społeczeństwo staje się coraz starsze, ludzie żyją dłużej i dobrze byłoby zadbać o to, aby także na sportowo, atrakcyjniej. My, jako księża, moglibyśmy tę drugą połowę życia (głównie byłych zawodników) zagospodarować. Za sprawą mediów cyklicznie organizując tę imprezę możemy odbudowywać również wizerunek kapłana, który w ostatnim czasie jest zohydzany przez niektóre środowiska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

32 Mistrzostwa Polski księży w tenisie stołowym

32 Mistrzostwa Polski księży w tenisie stołowym odbędą się w dniach 2-4.04.2024 roku w Piekarach Śląskich.
czytaj więcej

18 Mistrzostwa Polski księży w piłkę halową.

18 Mistrzostwa Polski księży w piłkę halową odbędą się w dniach 12-13 kwietnia 2024 roku w Białymstoku.
czytaj więcej

Rozważanie na marzec

Alkoholizm

- Znałam go krótko. Wydawał mi się interesujący. Był jakiś inny. Prawie dziwny. Inny niż wszyscy, których znałam. Mnie to nie przeszkadzało. Wprost przeciwnie. Nosił w sobie jakąś tajemnicę, co jeszcze bardziej uatrakcyjniało mi jego osobowość. - A jak odbierali go inni? - Mamę ujął nieskazitelnymi manierami i elegancką powierzchownością. Zresztą był u nas w domu nie więcej niż dwa razy. A teraz mogę odpowiedzieć, że niezależnie od wszystkiego, ukrywał się ze swoim alkoholizmem. Przy mnie nie pił. Ale pamiętam ten pierwszy raz. - Kiedy to było?
czytaj więcej

Goście

Wspieramy wszystkie inicjatywy związane ze sportem i turystyką wodną. Zespół serwisu www.yachtaman.pl
czytaj wiecej