Rekolekcje duszpasterzy sportowców w „Księżówce”

Rekolekcje duszpasterzy sportowców w „Księżówce”

 

W dniach 27-30.09.2021 roku w  domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”  odbyły się rekolekcje dla duszpasterzy sportowców, które głosił bp Damian Muskus OFM. Uczestniczyło w nich ponad 60 kapłanów z różnych stron Polski.

Bp Muskus mówił o nowych wyzwaniach stojących przed kapłanami. – Kładł nacisk na kapłańskie wyzwania i nadzieje w zmieniających się, trudnych czasach. Uwrażliwiał, by nie bać się tego, co się dziś dzieje, ale głosić na co dzień Chrystusa, wychodzić do ludzi, zwłaszcza do zagubionych – relacjonuje ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców.

Bp Muskus oparł rekolekcyjne rozważania na „dekalogu” sformułowanym przez papieża Franciszka podczas jednego ze spotkań z nuncjuszami. – To wskazówki nie tylko dla papieskich dyplomatów, ale także dla wszystkich kapłanów i osób konsekrowanych – podkreśla krakowski biskup pomocniczy.

– Kapłan jest człowiekiem Bożym, jest człowiekiem Kościoła, jest człowiekiem gorliwości apostolskiej, człowiekiem pojednania, człowiekiem papieża, człowiekiem inicjatywy i posłuszeństwa, modlitwy, czynnej miłości i pokory – wymienia poszczególne części papieskiego „dekalogu”.

Rekolekcje dla Duszpasterzy Sportowców odbywają się regularnie. Biorą w nich udział nie tylko diecezjalni duszpasterze, ale i kapelani z klubach ekstraklasy, pierwszoligowych, a także księża, którzy pracują w takich stowarzyszeniach, jak Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP, Parafiada czy Salezjańska Organizacja Sportowa. W rekolekcjach uczestniczył delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców bp Marian Florczyk. W tym roku w rekolekcjach uczestniczyła największa jak dotąd liczba kapłanów – ponad 60.

– To jest ładowanie duchowych akumulatorów, wyjście na pustynię wydarzeń, w których żyjemy. To czas modlitwy, spojrzenia, dokąd idę, doświadczenia wspólnoty. Dzielimy się różnymi doświadczeniami, integrujemy się – wyjaśnia krajowy duszpasterz sportowców.

Jednym z punktów rekolekcji jest jesienne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy sportowców, podczas którego odbywa się podsumowanie minionych wydarzeń i planowanie kolejnych, m.in. spotkań opłatkowych czy sympozjów naukowych organizowanych przez Salezjańską Organizację Sportową.

W tym roku jednym z tematów była olimpiada w Tokio. Ogólnopolski duszpasterz sportowców towarzyszył reprezentantom Polski. – To było fantastyczne doświadczenie. Z powodu obostrzeń po raz pierwszy nie byłem na żadnym obiekcie sportowym, za to dosłownie 24 godziny na dobę byłem do dyspozycji sportowców. Gdy ktoś miał potrzebę rozmowy, chciał skorzystać z sakramentów, byłem dla niego – opowiada ks. Pleń.

Jak dodaje, nawiązując do nauk rekolekcyjnych, duszpasterstwo nie polega na tym, by kapłan czekał na wiernych. – Mamy do nich wychodzić, szukać ich – podkreśla.

– Dziś nie chodzi o fajerwerki, wielkie eventy. One są ważne, bo wieńczą pracę, ale my mamy być „mistrzami głoszenia Chrystusa”. Na tym się znamy – stwierdza.

W przyszłym roku rekolekcje odbędą się 19-22 września w Ośrodku Rekolekcyjno-Formacyjnym w Rybakach w archidiecezji warmińskiej.

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

24 Ogólnopolskie rozgrywki salezjańskich animatorów sportowych

24 Ogólnopolskie rozgrywki salezjańskich animatorów sportowych odbędą się w dniach 20-24 października 2021 roku w Piotrkowie Trybunalskim.
czytaj więcej

Sympozjum naukowe: "Kultura fizyczna w interakcyjnej perspektywie" i spotkanie wigilijno-świąteczne

Sympozjum naukowe: "Kultura fizyczna w interakcyjnej perspektywie" i spotkanie wigilijno-świąteczne odbędzie się 11 grudnia 2021 roku w Domu Rekolekcyjno - Formacyjnym w Warszawie na Bielanach, ul. Dewajtis 33. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00.
czytaj więcej

Rozważanie na październik

Rozważania różańcowe

Tajemnice radosne I. Zwiastowanie Maryja zaufała Bogu. Zrezygnowała z własnych, szlachetnych planów. Stała się nową Ewą. Nie powtórzyła dramatu grzechu pierworodnego. Nie skupiła się na swoich wątpliwościach i lękach. Oddała siebie i swoje życie do wyłącznej dyspozycji Boga.
czytaj więcej

Goście

Szczęść Boże! Wyrażam swoją radość z powstania strony. Zapraszam też na www.sportowcy.czest.pl - stronę ...
czytaj wiecej