VIII Pielgrzymka Rowerowa na Święty Krzyż

Kieleccy wierni zjednoczeni wspólną modlitwą oraz intencją wyruszyli 12 września 2020 r. na ósmą już Pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Jak co roku pątnikom towarzyszy pomysłodawca wyprawy, bp Marian Florczyk. 

Rajd rozpoczęła zbiórka na placu Świętego Jana Pawła II przy kieleckiej Katedrze o godzinie 10.00. – Każda pielgrzymka związana jest z wyrzeczeniem. Łączy się też z pewną intencją, którą mają pielgrzymi, i w którą wkładają cały swój wysiłek i trud – mówił bp Marian Florczyk. – Zależy nam na podkreśleniu tego akcentu duchowości i człowieczeństwa, czyli pracy nad sobą, wysiłku, a także i losu ludzkiego, bo jeżeli mówimy o krzyżu i o drodze, to zawsze wiąże się to z losem ludzkim. Poza tym dzisiaj odbywa się także Wyścig Solidarności. Chcieliśmy połączyć z nim naszą pielgrzymkę. Spotkamy się z kolarzami na Rogatce. Jest to swego rodzaju spotkanie solidarności każdego człowieka na ziemi świętokrzyskiej – dodaje.

Trasa pielgrzymki liczy około 40 kilometrów i wiedzie z Kielc, przez Cedzynę, Leszczyny, Bęczków, Krajno, Parąbki, Bieliny i Hutę Szklaną. Do sanktuarium na Świętym Krzyżu pątnicy dotrą około godziny 15, gdzie biskup odprawi Mszę świętą. Tę trasę pielgrzymi pokonują niezmiennie już od ośmiu lat przy udziale biskupa Mariana Florczyka. Jak przyznają, bardzo sobie cenią możliwość uczestnictwa w tej inicjatywie.

– Biskup zawsze mnie zachęcał do udziału. Oddał mi nawet swój własny rower! – opowiada z uśmiechem pani Ewa z gminy Gnojno. – Bardzo podobają mi się te wyjazdy i dopóki będę miała siły, będę brała w nich udział – dodaje.

Cel wyjazdu, jakim jest sanktuarium na Świętym Krzyżu, również nie jest przypadkowy.

– Święty Krzyż to chluba ziemi świętokrzyskiej i nie wolno nam o tym zapominać. To ważne miejsce nie tylko od strony historycznej, ale przede wszystkim od strony historii losu człowieka. Nasza kielecka ziemia bierze swoje imię od Świętego Krzyża. To bardzo ważne miejsce na mapie całej Polski – mówił biskup Marian Florczyk.

Tegoroczna Pielgrzymka Rowerowa na Święty Krzyż została zorganizowana przy udziale Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

 tekst za: em.kielce.pl

 

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

Rekolekcje dla duszpasterzy sportowców. ZMIANA TERMINU!!!!

Rekolekcje dla duszpasterzy sportowców odbędą się w dniach 22 – 25 września 2020 roku. Jesienne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy sportowców odbędzie się 22 września o godz. 17.00 w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Diecezji Radomskiej “EMAUS”.
czytaj więcej

XVI Mistrzostwa Polski księży w piłkę halową. NOWY TERMIN

Drodzy Kapłani Sportowcy! W związku z zaistniałą sytuacją /epidemia koronawirusa/ XVI Mistrzostwa Polski Księży w Halowej Piłce nożnej w Diecezji Tarnowskiej /Bochnia i Rzezawa/, które miały się odbyć 24-25 kwietnia 2020 r. zostają przesunięte na listopad 2020 /prawdopodobnie 13-14 listopad 2020 r./
czytaj więcej

Rozważanie na wrzesień

Wielka siła modlitwy

To spotkanie przywodzi mi na myśl podobne spotkania z przeszłości, które były bardzo piękne i głęboko wpisały mi się w pamięć. Przyglądanie się temu życiu, wypełnionemu miłością do Pana, temu życiu Maryi — którą całkowicie pochłania słuchanie Pana, czyli słuchanie słowa Bożego, skierowanego przez Boga do dzisiejszej ludzkości — jest dla mnie zawsze źródłem wielkiego natchnienia, wielkiego pokrzepienia.
czytaj więcej

Goście

Szczęść Boże! Wyrażam swoją radość z powstania strony. Zapraszam też na www.sportowcy.czest.pl - stronę ...
czytaj wiecej