„Do źródeł chrześcijaństwa”. VI Spływ kajakowy.

16 kilometrów Nidą z Morawicy do Wolicy mają dzisiaj do przepłynięcia uczestnicy VI Spływu Kajakowego pod patronatem i z udziałem biskupa Mariana Florczyka. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Do źródeł chrześcijaństwa”.

Organizatorem sportowo-duszpasterskiej propozycji jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach wraz z Referatem Kultury Zdrowotnej i Sportu Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Skorzystała z niej maksymalna grupa chętnych.

– Chodzi o przypomnienie znaczenia chrztu Wiślan ok. 880 roku i naszego własnego chrztu, stąd wybieramy rokrocznie miejsca ważne dla dziejów chrześcijaństwa w naszym regionie – mówi w rozmowie z KAI bp Marian Florczyk, pomysłodawca wydarzenia i jego stały uczestnik. Jak zauważa ks. Krzysztof Banasik – diecezjalny duszpasterz sportowców, zgodnie z tą ideą, pierwsza wyprawa kajakowa wyruszyła z Chrobrza, gdzie parafia w tym roku świętuje tysiąc lat.

W tym roku z powodu koronawirusa, organizatorzy zrezygnowali z nawiedzania kościołów, ale wyprawę rozpoczęła modlitwa i krótka katecheza na temat chrztu.

 

Biskup Marian Florczyk – delegat ds. Duszpasterstwa Sportowców oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Rady ds. Społecznych chętnie inicjuje i osobiście angażuje się w wydarzenia o charakterze turystyki pielgrzymkowej, m.in. majówkę rowerową, pielgrzymkę rowerową na św. Krzyż, czy rajd „Kielce znane i nieznane”.

Dorota Nyga, psycholog Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, uczestniczy w spływie po raz pierwszy. – Ufam ludziom, potrzebuję kontaktu z ludźmi, więc uważam, że przy szczytnych ideach wyprawy, integracji i pięknie Ponidzia – to świetny pomysł w tym trudnym czasie – mówi w rozmowie z KAI.

Spływ odbywa się pod hasłem „U źródeł chrześcijaństwa” i jego celem jest odkrywanie mniej znanych miejsc związanych z historią chrześcijaństwa i jego początkami na Ponidziu. Jednym z celów jest propagowanie turystyki i sportu kajakowego oraz walorów krajobrazowych tego obszaru Kielecczyzny.

Uczestnicy wyjechali autokarem z Kielc do Morawicy, gdzie na mało znanej przystani (ze względu na pandemię), obok tzw. mostu kolejowego, przesiedli się na kajaki. Towarzyszą im ratownicy. Spływ trwa ok. 5 godzin. Na zakończenie – wspólny posiłek.

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

Rekolekcje dla duszpasterzy sportowców. ZMIANA TERMINU!!!!

Rekolekcje dla duszpasterzy sportowców odbędą się w dniach 22 – 25 września 2020 roku. Jesienne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy sportowców odbędzie się 22 września o godz. 17.00 w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Diecezji Radomskiej “EMAUS”.
czytaj więcej

XVI Mistrzostwa Polski księży w piłkę halową. NOWY TERMIN

Drodzy Kapłani Sportowcy! W związku z zaistniałą sytuacją /epidemia koronawirusa/ XVI Mistrzostwa Polski Księży w Halowej Piłce nożnej w Diecezji Tarnowskiej /Bochnia i Rzezawa/, które miały się odbyć 24-25 kwietnia 2020 r. zostają przesunięte na listopad 2020 /prawdopodobnie 13-14 listopad 2020 r./
czytaj więcej

Rozważanie na wrzesień

Wielka siła modlitwy

To spotkanie przywodzi mi na myśl podobne spotkania z przeszłości, które były bardzo piękne i głęboko wpisały mi się w pamięć. Przyglądanie się temu życiu, wypełnionemu miłością do Pana, temu życiu Maryi — którą całkowicie pochłania słuchanie Pana, czyli słuchanie słowa Bożego, skierowanego przez Boga do dzisiejszej ludzkości — jest dla mnie zawsze źródłem wielkiego natchnienia, wielkiego pokrzepienia.
czytaj więcej

Goście

Mam zaszczyt i radość powitać na stronie duszpasterstwa sportowców w imieniu Ks. Bp Mariana Florczyka, delegata ...
czytaj wiecej