Dzień Polski w Filharmonii Narodowej w Mińsku

Dzień Polski w Filharmonii Narodowej w Mińsku

Koncert z okazji Dnia Polskiego zorganizowanego w ramach II Igrzysk Europejskich odbył się we wtorek (25.06.2019) wieczorem w mińskiej Filharmonii Narodowej. Minister Adam Kwiatkowski odczytał skierowany do gości uroczystości list prezydenta RP Andrzeja Dudy.AP

- Niezmiernie się cieszę, że wśród imprez towarzyszących II Igrzyskom Europejskim w Mińsku znalazł się Dzień Polski, wydarzenie uświetniające również obchody stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którym mam zaszczyt patronować – napisał prezydent Duda w liście odczytanym przez sekretarza stanu w jego kancelarii Kwiatkowskiego.

- Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na rangę spotkania w gronie znakomitych zawodników i działaczy sportowych z całego świata. To także prawdziwa muzyczna uczta – odczytał słowa głowy państwa Kwiatkowski.

W czasie koncertu Państwowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi pod batutą Rostislava Krimera oraz polski pianista Łukasz Krupiński wykonali utwory Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina.

Prezydent nazwał koncert hołdem wobec geniusza fortepianu Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej. Moniuszko urodził się 200 lat temu w majątku Ubiel, który znajdował się niedaleko od Mińska, a rok 2019 Sejm RP ogłosił Rokiem Moniuszki. W październiku przypada z kolei 170. rocznica śmierci Chopina.

- Muzykę określa się mianem uniwersalnego języka, dzięki któremu możemy się porozumiewać, poznawać i stawać sobie bliżsi – mimo wszelkich odmienności naszych rodzimych kultur i tradycji. Podobne cele stawia sobie nowożytny ruch olimpijski, krzewiący humanistyczne ideały rozwoju człowieka oraz przyjaznego współistnienia państw i narodów – napisał prezydent. Przypomniał o polskich olimpijczykach, którzy swoimi dokonaniami na przestrzeni minionych stu lat "przypominali światu o naszym niezmiennym oddaniu sprawie wolności i suwerennej polskiej państwowości oraz o naszym zaangażowaniu na rzecz pokojowego ładu w Europie".

Wśród gości koncertu byli prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, polscy olimpijczycy i członkowie ekip, zagraniczni dyplomaci, przedstawiciele białoruskich władz oraz Nuncjusz Apostolski w Białorusi, ks. Bp Aleksander Jaszewski sdb z Mohylewa, ks. Bp Marian Florczyk, ks. Edward Pleń sdb, (krajowy duszpasterz sportowców), ks. Kirył Bardonau i ks. Wiktor Haidukiewicz.

Koncert został zorganizowany przez PKOl i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, kierowane przez Elżbietę Penderecką. Honorowy patronat nad nim objął prezydent RP.

II Igrzyska Europejskie odbywają się w Mińsku w dniach 21-30 czerwca. 150 polskich sportowców walczy w nich o medale w 14 spośród 23 dyscyplin. Jak dotąd złote medale zdobyli w poniedziałek Łukasz Jaworski i Artur Zakrzewski w skokach synchronicznych na trampolinie i w środę Tomasz Kaczor, kanadyjkarz

 

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

Jesienne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy sportowców

Jesienne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy sportowców odbędzie się 13 listopada 2019 roku o godz. 17.30. w Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach.
czytaj więcej

Rekolekcje dla duszpasterzy sportowców

Rekolekcje dla duszpasterzy sportowców odbędą się w dniach 13-16 listopada 2019 roku w Skorzeszycach w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej. Na zgłoszenia oczekujemy do 13 października 2019 roku.
czytaj więcej

Rozważanie na październik

Rozważania różańcowe

Tajemnice radosne I. Zwiastowanie Maryja zaufała Bogu. Zrezygnowała z własnych, szlachetnych planów. Stała się nową Ewą. Nie powtórzyła dramatu grzechu pierworodnego. Nie skupiła się na swoich wątpliwościach i lękach. Oddała siebie i swoje życie do wyłącznej dyspozycji Boga.
czytaj więcej

Goście

Szczęść Boże. Bardzo się cieszę, że ta strona wreszcie zaistniała. Oby była okazją do jeszcze lepszego ...
czytaj wiecej