Dzień Polski w Filharmonii Narodowej w Mińsku

Dzień Polski w Filharmonii Narodowej w Mińsku

Koncert z okazji Dnia Polskiego zorganizowanego w ramach II Igrzysk Europejskich odbył się we wtorek (25.06.2019) wieczorem w mińskiej Filharmonii Narodowej. Minister Adam Kwiatkowski odczytał skierowany do gości uroczystości list prezydenta RP Andrzeja Dudy.AP

- Niezmiernie się cieszę, że wśród imprez towarzyszących II Igrzyskom Europejskim w Mińsku znalazł się Dzień Polski, wydarzenie uświetniające również obchody stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którym mam zaszczyt patronować – napisał prezydent Duda w liście odczytanym przez sekretarza stanu w jego kancelarii Kwiatkowskiego.

- Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na rangę spotkania w gronie znakomitych zawodników i działaczy sportowych z całego świata. To także prawdziwa muzyczna uczta – odczytał słowa głowy państwa Kwiatkowski.

W czasie koncertu Państwowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi pod batutą Rostislava Krimera oraz polski pianista Łukasz Krupiński wykonali utwory Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina.

Prezydent nazwał koncert hołdem wobec geniusza fortepianu Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej. Moniuszko urodził się 200 lat temu w majątku Ubiel, który znajdował się niedaleko od Mińska, a rok 2019 Sejm RP ogłosił Rokiem Moniuszki. W październiku przypada z kolei 170. rocznica śmierci Chopina.

- Muzykę określa się mianem uniwersalnego języka, dzięki któremu możemy się porozumiewać, poznawać i stawać sobie bliżsi – mimo wszelkich odmienności naszych rodzimych kultur i tradycji. Podobne cele stawia sobie nowożytny ruch olimpijski, krzewiący humanistyczne ideały rozwoju człowieka oraz przyjaznego współistnienia państw i narodów – napisał prezydent. Przypomniał o polskich olimpijczykach, którzy swoimi dokonaniami na przestrzeni minionych stu lat "przypominali światu o naszym niezmiennym oddaniu sprawie wolności i suwerennej polskiej państwowości oraz o naszym zaangażowaniu na rzecz pokojowego ładu w Europie".

Wśród gości koncertu byli prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, polscy olimpijczycy i członkowie ekip, zagraniczni dyplomaci, przedstawiciele białoruskich władz oraz Nuncjusz Apostolski w Białorusi, ks. Bp Aleksander Jaszewski sdb z Mohylewa, ks. Bp Marian Florczyk, ks. Edward Pleń sdb, (krajowy duszpasterz sportowców), ks. Kirył Bardonau i ks. Wiktor Haidukiewicz.

Koncert został zorganizowany przez PKOl i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, kierowane przez Elżbietę Penderecką. Honorowy patronat nad nim objął prezydent RP.

II Igrzyska Europejskie odbywają się w Mińsku w dniach 21-30 czerwca. 150 polskich sportowców walczy w nich o medale w 14 spośród 23 dyscyplin. Jak dotąd złote medale zdobyli w poniedziałek Łukasz Jaworski i Artur Zakrzewski w skokach synchronicznych na trampolinie i w środę Tomasz Kaczor, kanadyjkarz

 

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

27 Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej

27 Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej odbędą się w dniach 20-22 września 2019 roku w Łodzi w czterech dyscyplinach sportowych: piłka nożna, siatkówka, koszykówka i tenis stołowy. Weźmie w nich udział prawie 1399 dzieci i młodzieży.
czytaj więcej

22 Ogólnopolskie rozgrywki salezjańskich animatorów sportowych

22 Ogólnopolskie rozgrywki salezjańskich animatorów sportowych odbędą się w dniach 18-20 października 2019 roku w Ostrowie Wielkopolskim.
czytaj więcej

Rozważanie na lipiec

10 wskazówek wakacyjnych

1. Pożegnaj się z rodzicami, ale nigdy z Panem Bogiem. 2. Nie zapomnij zabrać plecaka, medalika i książeczki do nabożeństwa. 3. Zabierz wygodne buty, abyś mógł dojść do kościoła.
czytaj więcej

Goście

Mam zaszczyt i radość powitać na stronie duszpasterstwa sportowców w imieniu Ks. Bp Mariana Florczyka, delegata ...
czytaj wiecej