XI Mistrzostwa Europy księży w piłce halowej

Reprezentacja księży z Portugalii została już po raz trzeci mistrzem Europy w halowym turnieju piłki nożnej, który 23 lutego zakończył się w Chorwacji. W spotkaniu finałowym duchowni z Półwyspu Pirenejskiego pokonali 3:0 swych kolegów z Bośni i Hercegowiny. Trzecie miejsce zajęli gospodarze turnieju – księża-piłkarze z Chorwacji, przy czym ich drużyna oparta była na kapłanach archidiecezji Djakovo-Osijek we wschodniej części tego kraju. Drużyna polska zajęła 7. miejsce.

XI Mistrzostwa Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej rozgrywano w Vukovarze i Osijeku, a więc właśnie w tej archidiecezji. Region wokół Vukovaru na granicy z Serbią był miejscem zaciekłych walk podczas wojny w Chorwacji w latach 1991-95, a samo miasto zostało bardzo zniszczone. Toteż program piłkarskich zmagań księży Europy przywołał również tamte tragiczne wydarzenia. Księża zwiedzali m.in. muzea, odwiedzali miejsca pielgrzymkowe i sprawowali tam liturgie.

W drodze do finału drużyna Portugalii pokonała 3:1 Słowację, Bośniacy natomiast wygrali 3:0 z Chorwacją, która w meczu o 3. miejsce zwyciężyła Słowaków 2:1. W spotkaniu finałowym honorowe pierwsze kopnięcie piłki wykonał arcybiskup djakovko-osijecki Đuro Hranić, który następnie śledził przebieg kolejnych zmagań, a po ich zakończeniu wręczał puchary i nagrody poszczególnym drużynom.

Warto jeszcze dodać, że tenże arcybiskup wcześniej pokazywał przybyłym Vukovar i opowiadał o jego niedawnej przeszłości i odbudowie. Mszy św. przed meczem finałowym w vukovarskim kościele Matki Bożej Fatimskiej przewodniczył biskup diecezji Sisak – Vlado Košić, a jednym z koncelebransów był biskup węgierskiej diecezji Szeged-Csanád – László Kiss-Rigó, który wystąpił w tych mistrzostwach jako bramkarz drużyny swego kraju.

W ramach turnieju rozegrano ponadto dwa spotkania pokazowe: Weterani Chorwackiej Reprezentacji Piłkarskiej Księży wygrali z Białorusią 1:0 a zespół Gwiazd Humane ’03 uległ Ekipie Żupaniji [regionu] Vukovarsko-Srijemskiej 3:4.

Tegoroczne mistrzostwa miały też wymiar humanitarny – wszyscy widzowie kupowali bilety wstępu po 10 kun (niespełna 6 zł), pomagając w ten sposób budować Drogę Krzyżową w Vukovarze; zebrano ponad 10 tys. kun.

Ostateczna kolejność XI Mistrzostw Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej: Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowacja, Rumunia, Węgry, Polska, Austria, Słowenia, Czarnogóra, Kazachstan, Czechy, Włochy, Ukraina i Białoruś.

Zapowiedziano, że gospodarzem kolejnych halowych mistrzostw Europy księży w piłce nożnej będzie włoska diecezja Brescia.

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

32 Mistrzostwa Polski księży w tenisie stołowym

32 Mistrzostwa Polski księży w tenisie stołowym odbędą się w dniach 2-4.04.2024 roku w Piekarach Śląskich.

18 Mistrzostwa Polski księży w piłkę halową.

18 Mistrzostwa Polski księży w piłkę halową odbędą się w dniach 12-13 kwietnia 2024 roku w Białymstoku.

Szczęść Boże. Bardzo się cieszę, że ta strona wreszcie zaistniała. Oby była okazją do jeszcze lepszego ...